LF15M39 Radio raidījuma "21. gadsimta latvietis" reportāžas no ASV 2015.g. vasarā
02.01.2016
21. gadsimta latvietis
Svētdienās 13:05 pēc Latvijas laika
Raidījumā sarunas par un ar latviešiem, kas dažādu iemeslu dēļ par savu dzīves vietu ir izvēlējušies „ne-Latviju”. Vai tie būtu vecie trimdinieki, jaunie emigranti, ekonomiskie bēgļi, pasaules pilsoņi, studenti vai vienkārši meklētāji. Iesaistot ārzemēs dzīvojošos latviešus diskusijā par jautājumiem, kas skar tieši viņus, gribam veicināt izpratni par to, kā 20. un 21 gadsimta notikumi un izaicinājumi veido jaunu Latvijas valsts un latviskuma definīciju.
Ar Latviešu Fonda finansiālo atbalstu tapušie raidījumi:
Kad bērni dodas pasaulē… Pierasts domāt, ka šādos reizēs runa ir par bērniem, kas pārceļas no Latvijas uz citām valstīm. Šoreiz raidījumā mamma Laila, meita Imanta un vecmāmiņa Maija – triju paaudžu stāsts no Amerikas par meitas pārcelšanos uz Latviju.
Garezera bibliotēkas stāsti
Šoreiz par grāmatu plauktiem un kultūras sakariem. Garezera bibliotēkas krājumi stāsta latviešu vēsturi un tās plaukti savulaik bijuši tikpat „sašķelti”, cik tautieši pasaulē. Par kultūras sakariem – grāmatu apmaiņu, iekšējo cenzūru un bibliotēku nākotni diasporā, šajā raidījumā 21. gadsimta latvietis. Saruna par grāmatām un sabiedrību ar bibliotekāri Mairu Bundžu un literatūrzinātnieci Evu Eglāju. (2015. gada 13. decembris)
Latviešu kapusvētku tradīcijas ārpus Latvijas
Novembris ir veļu mēnesis ne tikai Latvijā. Izrādās Amerikā ir latviešu kapsētas, kurās kapusvētkus svin divreiz gadā. Kādas tradīcijas ir pārnestas kapu kultūrā ārpus Latvijā un kā tiek atrasti latviešu senči ārpus Latvijas? Par to kā radušies latviešu kapi Katskiļu kalnos Amerikā un kā tiek palīdz latvietības uzturēšanā, sarunā ar Intu Dzelzgalvi. Savukārt Arnis Gross stāsta par latviešu kapu digitalizāciju Austrālijā. (2015. gada 29. novembris)Visvaldis Dzenis - mecenāts, investors un patriots
Veclatvieši Kanādā, viņu piedzīvojumi un izaicinājumi, pārceļoties uz šo zemi 19. gadsimtā
Latviešu mākslas darbu kolekcijas pasaulē.
Raidījumā par mākslas darbu un etnogrāfisko priekšmetu kolekcionēšanu un saglabāšanu, par latviešu izveidotajām galerijām. Saruna ar gleznotāju, ilustratori un monumentālās glezniecības speciālisti Lindu Treiju.
Vai 21. gadsimts ir jaunietim labvēlīgs un vai latvietība ir traucēklis, vai drīzāk palīgs?
Atklāta saruna ar Lauru Mesteri, Kristu Mihelsoni un Jāni Lazovski, trīs latviešu jauniešiem, kuri dažādu iemeslu dēļ dzīvo, mācās un strādā ASV. Vismaz šobrīd.
Raidījumā 21. gadsimta latvietis par 3x3 nometni un latvisko identitāti.
Saruna ar Līgu Ruperti, 3x3 nometnes dibinātāju, un izglītības pētnieku, vēsturnieku Māri Vinovski, kurš latviešu valodu no jauna apguvis tikai tagad, 72 gadu vecumā.
Raidījumā 21. gadsimta latvietis sarunas par aktuālo bēgļu un migrantu jautājumu.
Ko par Eiropa pastāvošo bēgļu krīzi un dažu simtu bēgļu uzņemšanu Latvijā domā tie ārzemju latvieši, kuri paši savulaik piedzīvojuši bēgļu gaitas.
Sarunas par latviešu mūziku un Rietumkrasta Dziesmu svētkiem ar Latviešu Dziesmusvētku biedrības Kanādā valdes priekšsēdētāju, komponistu Juri Ķeniņu.
Pirmais latviešu bērnudārzs ārpus Latvijas „Stariņš” – astoņu laika joslu attālumā no Rīgas, Čikāgā. Saruna ar bērnudārza dibinātāju un vadītāju Aiju Kīnu.
Latviešu centrs ASV "Garezers" šogad atzīmē 50 gadu jubileju. Latvietības, latviešu valodas un kultūras centrs, vieta, ar dziļu vēsturi, kurā vasarās mācījušies daudzi jo daudzi Amerikas latvieši, uzturot latvietību tālumā un audzinot to arī nākamajām paaudze. Saruna ar Garezera vasaras vidusskolas direktori Sandru Kronīti Sīpolu par GVV pagātni, tagadni un nākotni. Dzirdami arī fragmenti no Māras Pelēces filmas "Satiksimies Garezerā".
Atpakaļ