2012


LF12L28 - XIV Latviešu Dziesmu svētku Kanādā 2014. g. Hamiltonā Tautas Deju lieluzvedums "DEJU PINU VAINAGĀ"


2012-06-08


Projektu pieteica:  Māra Simsone, XIV Latviešu Dziesmu svētku Kanādā Rīcības komitejas Tautas deju nozares vadītāja
Projektu atbalsta:  Juris Audariņš, Jolanta Linde

Projekta budžets: $98,000
Pieprasījums no LF:
$10,000

Par pieteicēju
     No 5 līdz 25 gada vecumam mācījos baletu. Esmu piedalījusies vairākos sarīkojumos un programmās, kā arī sākot ar ģimnāzijas gadiem, palīdzēju mācīt bērnu klases. Esmu dejojusi Milvoku "Metieniņā", Toronto "Daugaviņā", Toronto "Diždancī", tagad vadu "Dižo Danci". Vadīju jaundeju skati Milvoku Dziesmu un deju svētkos 1983. g. un palīdzēju rīkot un vadīt deju lieluzvedumu. Vadīju TLBSS bērnu deju kopu. Esmu horeogrāfējusi vairākas godalgotas jaunrades dejas. 2013. gadā Latvijas Dziesmu un deju svētku lieluzvedumā būs divas no manām dejām - "Iebrauca saulīte" un "Spieķītis". 2009. gada Hamiltonas Dziesmu un deju svētkos biju tautas deju lieluzveduma vadītāja. Fonda pabalsts iepriekš nav saņemts.

Projekta apraksts un mērķi
     2014. gadā no 3. līdz 6. jūlijam Hamiltonā norisināsies XIV Latviešu Dziesmu un deju svētki Kanādā. Jau 60 gadus, ik pēc 4 līdz 5 gadiem Kanādā pulcējas latvieši no visas Ziemeļamerikas, Austrālijas, Lielbritānijas un citām valstīm, gan kā dalībnieki, gan kā skatītāji. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas mūsu dalībnieku pulku ir kuplinājuši arī Latvijas dejotāji un dziedātāji.
     Deju lieluzvedums "Deju pinu vainagā" ir plānots kā pēdējais un noslēdzošais Dziesmu un deju svētku pasākums, svētdien, 6. jūlijā. Neskaitāmu Latvijas, Kanādas, ASV un Austrālijas horeogrāfu veidotās dejas vienos dejotājus, kuri tikai nesen iemācījušies savus pirmos deju soļus un ir tikai 4 gadus veci, gan jauniešus, gan arī pieaugušos un seniorus, kuriem dejošana ir bijusi visas dzīves sastāvdaļa. Vairāku gadu garumā plānotais pasākums ir ar mērķi apvienot visu paaudžu dejotājus kopīgā dejā, sniedzot mūs skatītāju auditorijai - gan latviešu, gan latviešu izcelsmes, gan nelatviešu skatītājiem visās vecuma grupās - skaistu un interesantu latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļu.

Projekta atsauksmes
Juris Audariņš, LR vēstnieks Kanādā
     Dziesmu un deju svētkiem nepārprotami ir ļoti nozīmīga loma latviešu kultūras dzīvē. Pateicoties svētku organizatoru pašaizliedzīgajam darbam, arī šodien Kanādā dziesmu svētki notiek, pulcējot plašu dalībnieku skaitu no Kanādas un ASV, arī no Austrālijas, Eiropas un, protams, Latvijas. Augsti vērtēju Dziesmu svētku rīcības komitejas darbu, gadu garumā ieguldīto laiku un līdzekļus, lai dziesmu svētku tradīcijas Kanādā uzturētu dzīvas un tās tiktu nodotas jaunākām paaudzēm. Dziesmu un deju svētku tradīciju uzturēšana bagātina arī Kanādas sabiedrību, no jauna krāšņi un skanīgi apliecinot latviešu kultūras dzīvotspēju arī tālu aiz Latvijas robežām.
     Novērtējot dziesmu un deju svētku nozīmi un īpašo vietu latviešu kultūrā, vēlos sniegt vislielāko atbalstu XIV Latviešu Dziesmu svētkiem Kanādā, jo īpaši, Deju lieluzvedumam "Deju pinu vainagā". Esmu pārliecināts, ka deju lieluzvedums būs ļoti īpašs un vizuāli krāšņs notikums, kas no jauna apstiprinās lativešu danču tradīciju spēku, dejotāju profesionalitāti, entuziasmu un dejas mīlestību. Jāpiekrīt, ka Deju lieluzvedumam ir īpaši nozīmīga vieta svētku programmā, kas tiek īpasī gaidīta gan skatītāju, gan dalībnieku vidū.
     Dziesmu un deju svētki ir svētki visiem - dziedātājiem un dejotājiem, skatītājiem un, protams, rīkotājiem. Rīkotājiem tas ir mīlestības darba auglis, kas gadiem lolots, tiek kopīgi izdziedāts un izdejots. Vēlreiz vēlos izteikt savu un vēstniecības atbalstu 2014. gada Dziesmu svētku Hamiltonā, Kanādā, organizatoriem, iesniedzot finansiālo līdzekļu projekta pieteikumu Latviešu Fondam par Deju lieluzvedvumu "Deju pinu vainagā". Vienlaicīgi vēlos izteikt pateicību Latviešu Fondam par daudzu gadu garumā sniegto atbalstu latviešu kultūrai un izglītībai. 

Jolanta Linde, LNAK Kultūras daļas vadītāja
     Deja latviešu tautas kultūrā ir bijusi neatņemama sastāvdaļa jau no aizvēsturiskiem laikiem. Roku rokā ar dziesmām tā ir izdzīvojusi cauri gadu simtiem gan brīvas Latvijas, gan zem svešu zemju varas, gan Tēvu zemē, gan citos kontinentos. Tautas deju lieluzvedums ir unikāls priekšnesums ne tikai latviešu kultūras saglabāšanai, bet arī Kanādas kultūras mantojumam.
     Latviešu Dziesmu svētku Kanādā Rīcības komiteja sevi ir pierādījusi kā darbīga un atbildīga organizācija. Tautas deju lieluzvedums visos Kanādas latviešu Dziesmu svētkos vienmēr ir bijis krāšņs un vienreizējs. Tautas deju nozares vadītāja Māra Simsone savu talantu rīkot Tautas deju lieluzvedumus parādīja jau iepriekšējos - XIII Dziesmu svētkos Kanādā, Hamiltonā, 2009. gadā. Tautas deju programma bija veiksmīgi izmeklēta, tika izdarīta precīza muzikantu izvēle un kopā ar tautas deju nozares pārstāvjiem, tika sarīkots lieliski pārdomāts Dziesmu svētku noslēguma pasākums. Ceru, ka neliegsiet atbalstu XIV Latviešu Dziesmu svētku Kanādā, Rīcības komitejas Tautas deju nozares vadītājai Mārai Simsonei šī vērtīgā projekta īstenošanai.        Atpakaļ